Jdi na obsah Jdi na menu
 


Máří Magdaléna

12. 3. 2007

Prostitutka nebo apoštolka?

Máří Magdaléna. Bývá zobrazována jako hříšnice, kajícnice, představuje napravenou prostitutku. Marie pocházela z chudého města Magdaly. Kde je chudoba, tam je i neřest. Bible praví, že byla hříšná a když do města přišel Ježíš, vzala drahý olej a s pláčem mu natřela nohy a své slzy, které na nich ulpěly, utírala svými vlasy...

Obrazek

Ježíš jí hříchy odpustil. Jinde se však píše, že z ní Ježíš vyhnal 7 zlých duchů. Byla tedy jednou z jeho pacientek. Vyléčená Marie ho následovala při jeho cestě.
Katolická církev
ji zařazuje mezi pomocnice, které se staraly o Ježíše a jeho učedníky - jakési oddané služebnice, které praly, vařily a tiše následovaly celou skupinu.
Východní ortodoxní církev
ji považuje za vzdělanou ženu, která naslouchá Ježíši a přemýšlí o jeho slovech. Ježíš s ní rád hovoří a považuje ji za nejbystřejší ze všech učedníků. Na obrazech je zobrazena jako apoštolka, která káže Písmo svaté.
Další rozpory ohledně Marie Magdalské vznikly při nálezu apokryfních (nekanonizovaných) svitků po 2. světové válce v Horním Egyptě. Jsou čtyři a pocházejí z doby, kdy byla napsána i oficiální evangelia (konec 2. století). V Egyptě byly nalezeny jejich kopie o 2 století mladší. Názvy? Rozhovor se Spasitelem, Tomášovo, Filipovo a Mariino evangelium... Podívejme se, co se v nich píše.

Miláček Krista
Ve všech se uvádí, že Marie byla nejoblíbenější Ježíšovou učednicí. Dával ostatním za příklad její vzdělanost a rychlost správného úsudku, která ostatním často scházela. Ti ostatní byli muži, Židé zvyklí na poslušnost žen, které nelze považovat za sobě rovné a už vůbec nelze naslouchat jejich názorům. Nejvíce ji odsuzoval Petr, který prohlásil: ’Marie by měla od nás odejít, neboť ženy nejsou života hodny’. Ježíš oponoval, že neexistuje důvod, proč by žena nemohla chápat jeho učení stejně jako muž a proč by je nemohla předávat jiným. Filip ji nazývá snoubenkou Pána. Dále se dozvíme, že Ježíš s ní trávil mnoho času o samotě a někdy ji líbal. Byla jeho ženou nebo družkou? To se v apokryfech přesně nedozvíme. Nahlédněme však do Bible, do Janova evangelia. Je nejpodrobnějším vylíčením Kristova života. Toho provází učedník beze jména, Ježíšovu srdci a mysli nejbližší. Pozdější katolický výklad označuje tohoto neznámého za Jana. Jan býval malíři zobrazován jako bezvousý, půvabný, až zženštilý mladík s dlouhými vlasy. Při Poslední večeři spočívá na hrudi Krista a dle evangelia: ’spolehl na klíně jeho´. Že by Ježíš miloval ze všech nejvíce muže? To by spíše připomínalo homosexuální vztah, ale pravděpodobnější je, že ‘miláčkem Božím’ je Marie Magdaléna.

Jediná odvážná
Byla-li manželkou, milenkou nebo jen přítelkyní asi nezjistíme, ale pravdou zůstává, že, narozdíl od ostatních učedníků, byla odvážná. Doprovázela Ježíše až na Golgotu, zůstala s ním do konce a pohřbila jeho tělo. Hrob pak nalezla prázdný a byla první, komu se Ježíš po svém vzkříšení zjevil. Proč zrovna jí? Učedníci nevěřili jejím slovům o vzkříšení, nebylo pro ně přijatelné, že by se zjevil ženě a ne jim, kteří se považovali za jeho nástupce. Nástupce, kteří se po celou dobu skrývali a báli... Nejvíce jí opět oponoval Petr. Jejich spor bývá považován za prapůvod rozdělení křesťanského učení. Petr po Ježíšově smrti vyloučil ženy ze skupiny, která kazatele doprovázela. První byla právě Marie Magdaléna. Apoštolové se rozešli kázat Ježíšovo učení. Marie také. Zamířila do Řecka, kde, dle legendy, zemřela v Efezu. Její tělo prý bylo převezeno do Francie. Další legendy říkají, že ve Francii dokonce žila, ale ty pocházejí až z 11. století. Nejpravděpodobnější místo jejího hrobu bude asi Efez.

Katolická církev a ženy? To nejde dohromady!
Proč byla potlačena úloha Marie Magdalény při vzniku křesťanství? Jak už jsem uvedla, muži kolem Ježíše nesnesli, aby je předčily ženy. Byli vychováni v židovské víře - žena je nečistá, nesmí se dotknout tóry, protože by ji mohla znesvětit, při bohoslužbách musí být v oddělených prostorách. Je zajímavé, že křesťanské ženy se dříve nesměly dotknout Starého zákona. Apoštolové si do Kristova učení převzali z židovství to, co pro ně bylo nejpohodlnější a nejvýhodnější. Opětovná podřízenost a poslušnost ženy. I když v počátcích křesťanství nalezneme více žen, které kázaly víru a organizovaly tajné bohoslužby, muži časem prosadili svou převahu a odkázali ženy do ´určených míst´. Náboženské texty doznávaly častých změn, škrtalo se v nich a v samotném Janově evangeliu se neznámý učedník, Kristem milovaný, změnil v apoštola Jana. Definitivně o postavě Marie z Magdaly rozhodl papež Řehoř Veliký (590-604), který Marii označil za hříšnici posedlou zlými duchy. Dokázal to, že ženy zmizely z dějin křesťanství. Nenapravilo to ani pozdější prohlášení Kristovy Matky Marie za svatou pannu. Žena byla stále považována za nástroj neřesti, za tu, která způsobila prvotní hřích. Takže jejím opakem mohla být dle církve jen panna, i když porodila. I když byla Marie Magdaléna v 70. letech minulého století částečně očištěna od své špatné pověsti, nové apoštolky nebo kazatelky bychom v katolických kostelích hledali marně. Kdo byl na začátku? Šovinistický Šimon Petr.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Keci od GRAIL

(Milan, 10. 6. 2013 21:41)

Prosím Účastníka diskuze s nickem GRAIL aby necitoval přesně znění z filmu šifra mistra Leonarda pusté si ten film a uvidíte doslovně znění myslím ze film a realita jsou úplne něco jiného filmařů to tam pouze pasovalo a muselo to tak byt! Ale věřím ze Máří magdalena byla vzdělaná a chytrá zena! Ale vázne my vadi kdyz někdo cituje nejaky film a ještě se vydává ze to pomalu vymyslel a neuvedení ze cituje!!!

Re: Keci od GRAIL

(Robert Čonka, 16. 12. 2017 8:15)

Dohady ale pravda je ta sme hodny lasky krista proc skoumat veci co predtim bylo.Starame se o veci ktere nevyresi zadny uzitek kristus je pravda a snazme se byt hodnymi te lasky a spasi.Jenom laska a dobro pokoj.

POSLEDNI CESTA

(MARIE MAGDALENA DUCH, 24. 5. 2015 12:52)

VSECHNO JE PRAVDA JAN SE MI ZJEVIL PO UKRIZOVANI KDYZ JSEM SLA DO JEHO HROBU S MASTI A JA ZUSTALA MU VERNA POCELY MUJ ZIVOT NA ZEMI KAZALA JSEM PROTI CIRKVI REKLA JSEM BISKUPOVI PAN SE VRATIL A ONI ME CHTELI ZABIT A TU JSEM DOSTALA HLAS ZE MUSIM RYCHLE ODEJIT TAK JSEM ODESLA DO TURECKA KDE ME PRIJALI A ZILA JSEM V USTRANI A CEKALA PANA RABBUNI A KAZALA JSEM ZENAM RIKALA JIM BUDTE POSLUSNY PANU ON SE VRATIL A VSICHNI JSME SE MODLILY V USTRANI ABY PRISEL A JA STALE SLYSELA JEHO HLAS MARIE ON ME VEDL CO MAM DELAT A PAK JSEM UMRELA A VSTOUPILA DO SVETLA A MOJE DUSE TOUZILA JIT ZPATKY TAK JSEM SE PREVTELILA DO HOLCICKY A DAVALA JI RADY JAK MI DAVAL JAN A ONA VYSLYSELA VSECHNO A TAK DELALA OCHUTNALY JSME MASO KTERE ZVIRATEK A JA MARIE MAGDALENA JSEM NEJEDLA MASO ALE JAK HO SNEDLA ME BYLO SPATNE CITILA JSEM DUCHY ZVIRATEK TAK JSEM TO VYZVRATILA KRALICEK HOLOUBEK KACHNA HUSA A PAK JSEM DALA HLAS NESMIME PAPAT ZVIRATKA JE TO UTRPENI A ZACLI JSME CESTOVAT LETADLEM TO BYLA KRASA JA CITILA JAK MA DUSE LITA A ZACLI JSME POVIDAT O NASEM PANU A POMAHAT VSECHNO HOLCICKA DELALA A JI VZDY VYVEDLA NEBEZPECI A POMAHALA JI TO RIKAT HLASEM A ONA POSLOUCHALA A JA MLUVILA SKRZ NI ALE TED JA HOLCICKA CHCEME ZPATKY PREVTELIT SE ONA JE MARI MAGDALENA TA UZ BYLA VE VESMIRU A VLNENIM PROSLA ONA MUZE NAHORU A JA V JEJIM TELE TIM PROJDEME SKRZ BRANU JEJI MOZEK JE CISTY A UVNITR CISTA VSECHNO JSEM CHRANILA ZADNY NEMOCE NEMELA TELO JE CISTE ENERGIE SVETLA PRIPRAVENA NA ODLET DATUM NAM REKL POSEL DVACETPET KVETEN TO JE PET TIM TO JE KOD JANA O PET DNI DNES JE DVACETCTYRI DVATICEPATNACT NESVITI SLUNICKO TO JE ZNAMENI PRIPRAVA K ODLETU DNES JSEM PROMLUVILA K BOHU A PROSILA A MODLILA DVACETPET KVETEN ODLET NEJIME NEPIJEME MUSI BYT TELO CISTE UVNITR ABY PROSLO VLNENIM ZADNYMI VLNY NEGATIVNIMI VSECHNO DOKONANO

1

(GRAIL, 25. 6. 2011 13:05)

MAŘÍ BYLA TAKE S KRALOVSKE RODINY A BYLA JEŽISOVOU MANZELKOU.NE PROSTITUTKOU.predstavovala pro cirkev hrozbu.protoze to ONA mela vedst cirkev po jezisovi NE petr ale Mari Magdalena.Proto byla vydana i jedna z nejkutsih knih na svete"kladivo na carodejnice". To proto ze Mari byla vv dobe ukrizovani tehotna.A to by ukazovalo na ježisovu nesmrtelnost.Ano je to nejzasriratelnejsi podvod v historii lidstva.

Re: 1

(Maceška, 15. 7. 2011 20:04)

plně souhlasím s tímto příspěvkem

Re: 1

(stana, 12. 12. 2011 19:24)

To je pravda proč církev tají všechny fakta ve Vatikáně? že Ježíš byl jen obyčejný vzdělaný člověk a proto mohl mít potomka z Mari Magdalenou

Re: 1Máří

(musdana@email.cz, 5. 5. 2012 19:16)

Mluvíte mi z duše.Marie z Magdaly byla též jako Josua(počešteno Ježíš) z královského rodu davidova.Ale byla z kasty kněží,kteří jediní měli právo pomazat právoplatného dědice trůnu(což ze své právoplatné pozice kněžky mohla učinit a také učinila)-Josua a jeho potomci jsou nejstarší a bohem vyvolenou vládnoucí dinastií.Kdyby se ted geneticky potvrdilo,že nekdo pochází z pokrevní linie Ježíšova(Maria i Josef byli též z rodu Davidova),tak by měl právo na vládu nad celým světem i církvemi a bylo by konec válek a mocenských bojů!Proto se toho vládnoucí vlastníci průmyslu(nevládnou vlády,ale tyto skupiny)bojí,protože by přestaly války,bída,rozdíly mezi nabožens.skupinami,mezi rasami,mezi národy.A oni by přestali profitovat na těchto konfliktech,které uměle vyvolávají.Pomožme nastolit vládu tolerance,úcty a lásky!

Re: 1Máří

(musdana@email.cz, 5. 5. 2012 19:17)

Mluvíte mi z duše.Marie z Magdaly byla též jako Josua(počešteno Ježíš) z královského rodu davidova.Ale byla z kasty kněží,kteří jediní měli právo pomazat právoplatného dědice trůnu(což ze své právoplatné pozice kněžky mohla učinit a také učinila)-Josua a jeho potomci jsou nejstarší a bohem vyvolenou vládnoucí dinastií.Kdyby se ted geneticky potvrdilo,že nekdo pochází z pokrevní linie Ježíšova(Maria i Josef byli též z rodu Davidova),tak by měl právo na vládu nad celým světem i církvemi a bylo by konec válek a mocenských bojů!Proto se toho vládnoucí vlastníci průmyslu(nevládnou vlády,ale tyto skupiny)bojí,protože by přestaly války,bída,rozdíly mezi nabožens.skupinami,mezi rasami,mezi národy.A oni by přestali profitovat na těchto konfliktech,které uměle vyvolávají.Pomožme nastolit vládu tolerance,úcty a lásky!

Re: 1

(Milan, 10. 6. 2013 21:39)

Prosím Účastníka diskuze s nickem GRAIL aby necitoval přesně znění z filmu šifra mistra Leonarda pusté si ten film a uvidíte doslovně znění myslím ze film a realita jsou úplne něco jiného filmařů to tam pouze pasovalo a muselo to tak byt! Ale věřím ze Máří magdalena byla vzdělaná a chytrá zena! Ale vázne my vadi kdyz někdo cituje nejaky film a ještě se vydává ze to pomalu vymyslel a neuvedení ze cituje!!!

Pravda

(Marie, 28. 4. 2013 17:53)

Máří Magdaléna nebyla pohřbena v Efezu! Byla pohřbena s Ježíšem. Dokonce spolu měli syna Judu. V roce 198O byla odkryta hrobka. Mimochodem její jméno je vlstně Mariamné. Doporučuji si přečíst knihu Hrobka Ježíšovy rodiny od autorů :Simcha Jakobovici, Charles Pellegrino

Kdo byla

(Já také, 2. 5. 2012 19:59)

Nezabíjela, netýrala,dšlala to co dělala.kdo to o Ní napsal?Jak se choval ten dotyčný?Hoť kamenem, kdo jsi bez viny.

!!!

(, 19. 12. 2011 17:58)

Máří Magdaléna vůbec nebyla prostitutkou! Jen se nad tím zamyslete, proč by se všichni zajímali o prostitutku?? Byla něco víc. Pravdu si neuvědomil jen náš dobrý známý Leonardo da Vinci, ale i Botticelli, Champaigne, Rogier van der weyden (jen si představte, kolik obrazů s ní namaloval!), Jan van Eyck (na jeho obrazech je spíš symbolická...) a další. Hlavně ve 14. a 15. st. si lidé uvědomovali, co byla zač. Dřív bylo jejich rozhodování ovlivněno církví, dnes je to spíš naznalostí a nezájmem nejen o umělecká díla, ale i o dějiny jinak než jsou psány v učebnici, dnes se lidé vlastně nezajímají o nic jiného než o peníze. A jdeme dál. Proč by Ježíš nemohl mít dítě? Ať už byl Syn Boží či smrtelník, proč by musel držet celibát? A opravdu si myslíte, že Svatý Grál, nejhledanější předmět na světě, by mohl být jen pohár? Lidi, hledejte ve věcech hlubší význam, všímejte si maličkostí a ono to půjde samo...snad se jednou dopátráme pravdy a budeme mít tu odvahu říct světu o..jak to všichni říkají? O největším omylu v dějinách lidstva. Děkuju všem, kdo nevěří, že byla Máří Magdaléna pouhou kurvou...

můj názor

(Dita, 4. 1. 2011 13:24)

Život Máří Magdaleny je jednou velkou neznámou, ale pravda je, že je po Marii tou "nejslavnější" na celém světě. Je mnoho lidí, kteří v ní vidí výjimečnou a silnou ženu. Tou byla, je a bude navěky.

muj nazor

(Nari, 24. 5. 2010 17:34)

Podle mě je jasné, že Ježíšovu církev měl vést ten, kdo se za něj nestydl, kdo se nebál smrti (kvůli víře v jeho učení) a ten, kdo s ním byl až do poslední chvíle....A Petr to rozhodně nebyl. Petr byl ten, kdo ho zapřel.

Máří

(zzz, 9. 3. 2010 17:29)

Pod dávným rouzlinem se svatý grál skrývá.Ostří a kalich klid její tam hlídá.Kol díla mistrů co čest vzdali jí.Pod nebem hvězdným spánkem věčným spí.

Skvělí výkon

(Agjvcá46-.@, 2. 4. 2009 19:12)

Myslím že Máří Magdalena byla výmečná žena a už jen to že nesu její jméno mne nutí o ní a jejím životě zjištovat více informací.Myslím že jste slečno velice nadaná,přeci toto mohl napsat jen člověk který toho o ní ví hodně.S tímto se někam dostanete.Nashledanou.

Chvála

(Nikola, 2. 10. 2008 20:28)

Moc zajímavé....Celé by mě to strašně zajímalo po pravdě...Děkuji za tento článek..

dotaz

(Lenka Šturmanová, 18. 12. 2007 8:25)

Dobrý den můžu se zeptat na jaké škole jst studovala já studuji Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a moc mi vaše stránky pomohly. Děkuji Za odpověď